Fasádní obklady

Autor: Karel Krajcar    Datum: 6.1.2021

 

Cihlový obklad fasády

Cihly lícovky a keramické pásky používané na lícové zdivo se vyrábějí z pálené hlíny. Pásky se upevňují maltou přímo na jádro omítky nosné zdi nebo se lepí na stávající fasádu. Tímto způsobem lze celkem jednoduše a za příznivou cenu změnit původní fasádu. Při použití keramických pásků se však nedosáhne tepelně izolačního účinku, proto se tato metoda často kombinuje s jinými fasádními prvky.

Dřevěný obklad fasády

Oblíbeným tradičním materiálem pro úpravu fasád je dřevo, protože nejen chrání a izoluje, ale navíc je efektní pro oko. Aby fasáda  dlouho vydržela musí být dřevo pečlivě ošetřeno. Dřevěné fasády se hojně kombinují s omítkami, lícovými cihlami, skleněnými prvky a dalšími.

Kamenný obklad fasády

Renovace fasády Renovace fasády Renovace fasády Dům vypadá zajímavě, ale instalace takových obkladů je v porovnání s klasickými fasádami velmi pracná a tím pádem drahá. V mnoha případech pak investor raději volí obložení fasády umělým kamenem.

Umělý kámen na fasádu

S fasádou z umělého kamene se dá ušetřit, přitom je k nerozeznání od fasády z přírodního kamene. Fasádní obklady plní několik funkcí současně. Obložené fasády jsou estetické, funkční, bezúdržbové.

Plastový obklad fasád

A protože vývoj nelze zastavit, u fasád se čím dál výrazněji prosazuje plastové palubky, které imitují dřevo, zdivo nebo kámen. Plastová fasáda má hned několik výhod: dlouhou životnost, nízkou hmotnost a snadnou údržbu.

Prosklené fasády

Mezi stavebními materiály našlo sklo v posledních letech své pevné místo, a to jak díky novým vlastnostem a technologiím zpracování, tak i moderním způsobům uplatnění. Sklo se stalo nedílnou součástí reprezentativních budov velkých společností, stále častěji je využíváno i u menších staveb, a to jak v interiéru, tak v exteriéru. Fasády ze skla působí noblesně, elegantně, lehce a velmi moderně, ve vysoce lesklých plochách se odráží okolní budovy, krajina, obloha, a díky tomu také snáze splynou s prostředím.

Moderní fasády

Moderní architektura a výstavba klade velký důraz na nízkoenergetické a ekologické požadavky, kterým se musela přizpůsobit i fasádní technika budov. Řešením jsou energetické fasády se zabudovanými solárními systémy, využívající především materiály jako sklo,kov a beton.

« zpět